Kā neuzņemt negatīvo
2015.03.16. Slāvu forums Veselais saprāts
Slikts garastāvoklis un pesimisms ir "lipīgi". Kā iemācīties tiem pretoties?
Emocijas, īpaši tādas kā bailes, dusmas, vilšanās, šoks - tās visas ir enerģija. Tu vienmēr vari "noķert" citu cilvēku izplatīto negatīvo enerģiju. Pat to neapzinoties.
Visi cilvēki ir emocionāli sūkļi, taču ar atšķirīgu "uzsūkšanas" pakāpi. Daži var brīvi peldēt pūlī un negatīvisma masā, neizjūtot īpašas satraukuma vai nepatikas sajūtas. Bet dažiem citiem šādas diskomforta sajūtas var izraisīt pašnāvību.
Empātija (spējas līdzpārdzīvot, līdzjust citiem), lūk, par ko mēs tagad runājam.
Atsevišķi cilvēki ar savām panikas lēkmēm "inficē" mūs, bojā mūsu dzīvi, taču mēs par to nekad nopietni nedomājam.
No enerģētiskā viedokļa negatīvajām emocijām var būt šādi iemesli:
Tu spēj sajust citu sāpes kā paša sāpes. Arī "vispārīgās" problēmas var kļūt par tavām personīgām problēmām.
Šādos gadījumos empātija, it īpaši sasaistē ar bezspēcību, var izraisīt smagu depresiju.
Jāiemācās pārtraukt citu cilvēku emociju absorbēšanu. Ieteikumi:
1. Nosaki, cik lielā mērā tevi ietekmē empātija. Lūk, dažas tipiskas iezīmes:
- Cilvēki sauc tevi par "hiperjūtīgu" vai "pārāk jūtīgu". Viņi nesaprot, ka tas nav ne kompliments, ne spriedums.
- Tu sajūti citu cilvēku izpaustās bailes, trauksmīgumu un stresu. Tu tās izjūti burtiski fiziski.
Pašas par sevi šādas spējas nav nekas slikts, taču ir jāsamazina tev nepatīkamu vai nepazīstamu cilvēku ietekme uz sevi. Tāpēc centies vairāk atrasties tikai draugu, kolēģu un ģimenes locekļu vidū.
- Tu pūlī ātri nogursti. Tusiņā tu esi tikai dažas stundas, taču jau jūties pilnīgi izsmelts, nelaimīgs un iztukšots.
- Troksnis, smakas un nepieciešamība pastāvīgi pļāpāt nopietni iedragā tavus nervus.
- Lai enerģētiski uzlādētos, tev ir nepieciešams atrasties pilnīga miera stāvoklī.
- Tevi pastāvīgi nodarbina domas par saviem pārdzīvojumiem.
Tu centies apjēgt, izanalizēt jebkuru pieredzi, saliekot dzīves situācijas pa plauktiņiem. Savās jūtas tu esi viegli ievainojams, taču centies no konfliktiem izvairīties.
- Tu esi "dāsns" sarunu biedrs un labs klausītājs.
- Tevi pastāvīgi aicina kaut kur kādu aizvest vai kaut ko pārvest.
- Intīmās attiecības tevi reizēm var nobiedēt tik stipri, ka tu vari izjust pat elpas trūkumu vai pat sevis zudumu.
2. Meklē sava nemiera avotu!
Pavaicā sev, vai konkrētajā brīdi sajūti savas vai citu cilvēku emocijas? No kurienes nāk šīs emocijas? Bailes un dusmas gandrīz nekad nerodas empātu prātos, taču viņi ir labi to pārnēsātāji. Pacenties noskaidrot, kas ir tava nemiera ģenerators. Iespējams, ka nemieru ir izraisījušas TV pārraides.
- Tu tikko kinoteātrī noskatījies labu komēdiju un esi labā garastāvoklī. Pēkšņi, satiekoties ar kādu no paziņām vai kādu tuvāku cilvēku - viss labais noskaņojums izgaist. Vai tev tā ir gadījies? Vai, varbūt, tas tā varēja notikt?
- To pašu tu vari sajūst, atrodoties tirdzniecības centros vai lielos koncertos. Atrašanās ļaužu pieblīvētās vietas tevi nospiež? Iespējams, ka tas viss ir tāpēc, ka tu absorbē sevī citu pūlī esošo cilvēku negatīvās emocijas.
3. Izvairies no nemieru raisošajiem avotiem!
Mēģini sākumā runāt ar tev nepatīkamiem cilvēkiem no lielāka attāluma nekā parasti. Atvirzies, stāvi tālāk. Šis triks tiešām darbojas.
Nebaidies aizskart kādu. Nebaidies transporta līdzeklī pārsēsties uz citu vietu, ja blakus apsēžas smaržojoša tipa vai citādi netīkams cilvēks. Pārsēsties derīgi arī tad, ja blakus sēž skumju pārņemti cilvēki. Piecelies un pārej uz citu vietu!
4. Jebkurā neviennozīmīgā situācijā koncentrējies uz savu elpu
Elpošana - tas ir tas, kas savieno tavas smadzenes ar tavu būtību. Dažas minūtes koncentrējies uz savu elpošanas procesu. Ieelpo mieru un izelpo negatīvismu. Tas palīdzēs tev apzināties sevi laikā un telpā, attīrīt savas domas no bailēm un citām smagām emocijām.
Negatīvo iztēlojies kā pelēku miglu, kas izelpā izplūst no tava ķermeņa. Bet ieelpā iztēlojies tevī ieplūstošu zeltainu gaismas staru. Tā ir vienkārša prakse, kas var sniegt ātrus rezultātus.
5. Izmanto vairogu
Vari izmantot jebkādu tev ērtu aizsardzības veidu. Katru reizi, kad esi nokļuvis smagu un nepatīkamu cilvēku sabiedrībā, iedomājies gaisā karājošos baltu aploksni. Aploksnes vai kāda cita vairoga krāsa principā var būt jebkāda, nepieciešams tikai, lai tu sajustu, ka vairogs palīdz tev papildināt spēku. Domā par šo vairogu kā par kaut ko, kas atstaro visu negatīvo un diskomfortu izraisošo, bet ļauj tev uzņemt no apkārtējās vides tikai pozitīvo.
6. Pārvaldi emocionālās pārslodzes
Iemācīties atpazīt cilvēkus, kas atņem enerģiju no citiem. Izvairies no tiem! Nepazīstamu cilvēku pūlī pacenties atrasties pūļa malā. Izvairies no saskarsmes no "emocionāliem vampīriem".
Emocionālo pārslodžu laikā ēd, ja tas ir iespējams. Pat neveselīga, ar cukuru bagāta pārtika var palīdzēt tev saņemties un nomierināties.
Pārliecinies, ka jebkurā cilvēku pulcēšanās vietā tu neesi atkarīgs no citiem cilvēkiem. Tev makā jābūt naudai taksometram, lai nebūtu piesaistīts tiem, kuriem tāda ir. Pārliecinies, ka tu jebkurā brīdī viegli vari nokļūt mājās. Tas pastiprinās tavu drošības sajūtu.
Mājās tev ir nepieciešama sava vieta, vieta, kurā tev ir iespēja kādu laiku būt vienatnē. Tāda vieta var būt kāda ērta lasīšanas vieta vai vieta pie galda ar datoru, u.c.
7. Meklē pozitīvus cilvēkus un pozitīvas situācijas!
Piezvani draugam, ar kuru tev ļoti patīk pavadīt laiku! Aizej uz kafejnīcu ar kolēģi, ar kuru tev ir interesanti parunāt smēķēšanas telpā vai ēdot pusdienas. Uzsūc šo tikšanās reižu pozitīvismu un paaugstini savu pašapziņu!
Cerība arī ir lipīga. Tā pati par sevi arī palīdz uzlabot garastāvokli.
Esi līdzcietīgs ne tikai attiecībā pret citiem, bet arī pret sevi. Turpini būt iejūtīgs, taču izvairies no stresa situācijām.
8. Centies nokļūt dabā - pat vientulībā
Tev jāatrod sev kāda mīļa vieta, kur tu vari uzlādēties ar pozitīvu enerģiju. Labāk, ja tāda vieta ir dabā. Nokļūsti tur un pāris stundas atpūties, uzlādē savas baterijas. Tādas vietas var būt: krastmala, parks, mežs ārpus pilsētas, ezers, utt.
Turi savās mājās, datora monitora "desktopā" krāšņu mežu, ūdenskritumu, savvaļas pludmaļu ainavas.
Kaut kad no rīta pacenties, lai nokļūtu priekšpilsētas mežā un izbaudītu tur esošo miglas dūmaku, rasas pilienus, dabas smaržas, ... .
Praktizē jogu vai citas elpas vingrinājumu metodes. Tev jābūt zināmam emocionālam centram, uz kuru tu varētu doties kā uz drošu patvērumu vētras laikā.
http://rodonews.ru/news_1426516656.html |